Arménie: Ararat, srílanská reminiscence a rádio Jerevan

Přistání v Jerevanu bylo velmi hezké – poprvé jsem letěl přes den, tak jsem se mohl kochat krásným výhledem na Ararat, kolem kterého se přistává. Je to zvláštní, jak je to jediná velká hora v okolí, tak si člověk úplně umí představit, že na ní Noe opravdu přistál.

A taky je zvláštní, jak kdysi arménskou posvátnou horu Stalin věnoval jako dárek Turecku, takže dnes je pět kilometrů za hranicemi a z Arménie se dá jen přijet k jednomu starému klášteru a z ochozu se na Ararat dívat. Tedy pokud není v mracích, což je obvyklý standard…

Když jsme jeli z letiště, z tříproudé silnice do města (kterou lemují samá kasina) se stala silnice dvouproudá, protože v pravém pruhu se na rozpáleném asfaltu po západu slunce vyhřívali psi. Byly jich desítky – a všichni řidiči respektovali, že se ti psi vyhřívají, nikdo netroubil a nenajížděl do nich. Bylo to takové srílansko-indické, na evropsko-asijské hranici bych takové smíření s chodem věcí nečekal 🙂 A když skončila kasina, stála u silnice vysoká budova s velkým neonovým nápisem Police Academy. Navíc jen v angličtině.
Mimochodem, Jerevan je jedno z nejstarších kontinuálně obývaných měst na světě. Hlavním městem Arménie je od roku 1918 a je v pořadí už třináctým hlavním městem Arménie od jejího vzniku.

Náměstí Republiky, pohled z terasy hotelu. Fontána je světelná a hudební,
představení se směsí národních a mezinárodních hitů (zejména hitů našeho mládí)
je v létě každý den od osmi do jedenácti večer a znovu a znovu
přitahuje davy Arménců, korzujících v teplém večerním počasí. 

Dnes jsem měl ráno několik schůzek, je vtipné, že už mě zdraví jménem i vrátná v centrální bance. A odpoledne jsme měli prezentaci naší analýzy a dostal jsem několik pochval, tak snad bylo všechno správně… Večer jsme přejeli do hor do rekreačního (tedy oficiálně konferenčního) zařízení centrální banky, od zítřka je tedy seminář euro-asijské finanční iniciativy, dopoledne mě čeká velká, více než hodinová přednáška. 

Večeře (pár lidí přijelo už dnes, zbytek zítra ráno) byla milá – spousta přípitků, naštěstí bylo i víno a nejen vodka, tak to šlo přežít. A nejhezčí chvíle byla, když jsme s polským kolegou zkoušeli vysvětlit jedné Američance, co to bylo Rádio Jerevan… Některé věci jsou asi nepřenositelné 🙂

P.S.: Nikde v Jerevanu Rádio Jerevan není 🙁