Ukrajina: výjimka pro každého

Ukrajinské zápisky budou zřejmě o něco stručnější. První schůzku máme v devět, poslední tak do půl sedmé, pak od osmi hodin večeře (neboli maskovaná porada) celého týmu. Moc času na objevování tak není.

Hezký byl odlet z Prahy – mlha hustá tak, že by se dala krájet, a před odletem nám odmrazovali křídla, ale věděl jsem, že všechno bude v pořádku, protože kapitán se jmenoval Šikula. Horší to bylo při příletu – čekali jsme 20 minut na runwayi, než z našeho parkovacího místa na ploše odjelo letadlo Aeroflotu. Navíc v Kyjevě nemají rukávy, takže šup ven z letadla na plochu do zimy. Tedy rukávy mají, ale ne pro letadla ČSA.

Mám tady dobrého řidiče, mluví jen rusky, tak aspoň trénuju, hodiny a kam pojedeme už zvládám dobře. Vevnitř v Kyjevě jsou úzké ulice a často zácpy, ale třeba z letiště vede čtyřproudá silnice a všude se staví jako příprava na mistrovství Evropy ve fotbale příští rok. A když člověk vjíždí do Kyjeva, vítá ho na hranici města velký nápis „Kyjev – město hrdina“. Jen hvězdu, která byla určitě kdysi rudá, nahradili bronzovou verzí. Nikdy jsem ale nepochopil tu sovětskou myšlenku, že město může být válečný hrdina…
Za uvítacím nápisem následují paneláky ze všech stran, některé šedé, některé zajímavě barevné – na jednom bloku jsem napočítal sedm odstínů modré, doufám, že se mi o tom barevném peklu nebude zdát… A všude spousta milicionářů řídících a kontrolujících dopravu a v centru na každém třetím rohu coffee house (amerického, nikoliv holandského stylu) – je jich tady víc než v Americe.
Snažím se proniknout do ukrajinské mentality a pravidel a hlavním poznatkem zatím je, že spousta lidí má spousty výjimek, takže obecná pravidla platí tak pro 30 % národa. Mají tady výjimky pro válečné hrdiny, pro příslušníky armády, pro vysloužilé členy KGB, pro lidi, kteří čistili Černobyl, pro důchodce…
A když se jim něco nelíbí, tak to prostě zakážou – měli třeba problémy s vymahačskými firmami, které se snažily vybírat dluhy za spotřebitelské úvěry a hypotéky, a tak místo aby pro ně vytvořili nějaká pravidla, rovnou je zakázali… Podobně třeba přijali zákon, že pokud v bytě nebo domě, zastaveném jako garance za hypotéku, bydlí dítě do 15 let, nemůže banka nemovitost zabavit, i když klient nesplácí…
Pro zajímavost přikládám dva obrázky:

Tenhle je z letadla, celou cestu bylo zamračeno a mraky byly v jedné rovině – a na jednom místě byl takový velký hřib jako po výbuchu.

A tady je můj výhled z okna (a podobně upraveně vypadá celé centrum Kyjeva, tedy alespoň fasády domů).